تبلیغات
میوه های شفابخش
میوه های شفابخش


En: Medlar


مشملا: Ar

نام علمی: mespilus germanica

اشکال دارویی: برگ، میوه، پوست درخت.

خواص درمانی: مقوی، قابض، خون ساز، ادرار آور، ضد اسهال.

ترکیبات و ویتامین ها: سرشار از ویتامین های C , B اسید استیک، تانن، سلولز، هیدرات کربن، اسید مالیک و... .

موارد استفاده: درمان خونریزی های داخلی، ورم روده، رفع اسهال های ساده، ورم و زخم مخاط گلو، اخلالات قاعدگی، آبسه دهان و گلو، آنژین و... .ادامه مطلب...
  • مشخصات ظاهری:

ازگیل درخت کوچکی است که ارتفاع آن حدود 6 متر، شاخه های آن خار دار، در جوانی خزی و رفته رفته صاف می شود. برگ های آن بیضوی، کمی کشیده، نوک تیز، کناره ی برگ ها دندانه یا چند دندانی است. روی برگ به رنگ سبز تیره و پشت آن سبز خاکستری است.

گل های آن سفید درشت منفرد بدون پایه، میوه آن گرد، کروی و قهوهای رنگ است. روی پوست میوه کرک های نمدی مخملی و عدسک های سفید دیده می شود. ابعاد میوه در حد گیلاس تا گردو می باشد.


  • مقدار و طریقه مصرف:

جهت معالجه زخم دهان و تورم مخاط گلو باید 50 گرم از برگ درخت ازگیل را در یک لیتر آب، بجوشانن و با کمی از آن در شبانه روزچند مرتبه دهان را شسته و مزمزه بکنند.

جهت رفع اسهال روزانه یک یا دو فنجان شربت ازگیل بسیار مفید می باشد. روش تهیه شربت ازگیل این گونه است که حدود 200 گرم ازگیل نارس تهیه کنید و پوست و هسته آن را خارج کرده و گوشتش را قطعه قطعه نمایید و در یک لیتر آب، در حدود 15 الی 20 دقیقه بجوشانید. سپس در حدود 50 گرم برگ تازه ازگیل به آن اضافه کرده، به مدت 4 الی 5 ساعت دم کنید و بعد به مقدار کافی قند اضافه کنید تا به شکل شربت غلیظ در آید.

برای درمان اسهال خونی با ازگیل، باید یک کیلو ازگیل را با 800 گرم شکر و یک لیتر آب در ظرفی بریزید و آن ظرف را مدت سه ربع ساعت روی آتش گذاشته تا بجوشد، بعد آن را در 4 شیشه ریخته و در آن را محکم ببندید و هر روز صبح ناشتا، محتویات یکی از شیشه ها را بخورید و تا ظهر هیچ غذای دیگری مصرف نکنید.

جهت درمان ورم روده باید، 23 گرم ازگیل رسیده را پس از جدا کردن پوست و دانه، در کمی شیر حل و مصرف نمود.

غرغره کردن با جوشانده برگ ازگیل، آبسه دهان و گلو را درمان می کند.

جوشانده نیم گرم برگ ازگیل سالک را درمان می کند.نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 شهریور 1391 توسط Maryam


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوند ها
آمار سایت

لینک باکس

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی