تبلیغات
میوه های شفابخش
میوه های شفابخش
En: melon

بطیخ :Ar

نام علمی: Cucumis melo L

تیره: کدوئیان

اشکال دارویی: میوه، تخم، پوست.

خواص درمانی: مسهل (تخم)، ادرار آور، ملین، تقویت نیروی جنسی و...

ترکیبات و ویتامین ها: شامل ویتامین های C. B .A و نیاسین، تیامین، رایبو فلاوین، کلسیم، پتاسیم، فسفر، اسید میریستیک، لیزین، ملون امتین (ریشه) و...

موارد استفاده: سنگ مجرای ادرار، تقویت نیروی جنسی، درد سینه، تب های گرم، خشونت زبان و حلق، سوزش مجرای ادرار و التیام زخم و خارش در آن، رفع تشنگی، نقرس، رماتیسم و ... .ادامه مطلب...

نام دارو: پوست خربزه.
مصرف دارویی: رفع سنگی که در مجرای ادرار متوقف شده است.
مقدار مصرف: 6/5 گرم پودر خشک کرده پوست خربزه را در یک لیوان شربت قند ریخته، تناول نمایند.
در مواردی که پوست خشک در دسترس نیست می توان پوست تازه خربزه را جدا کرده، جوشانده ای غلیظ از آن تهیه نموده، یک لیوان از آن را بیمار تناول نماید.
ضمنا خوردن خربزه در فاصله بین دو طعام و نیز الیافی که اطراف تخم خربزه است، برای دفع سنگ کلیه و مثانه مفید است.

نام دارو: تخم خربزه.
مصرف دارویی: برطرف کردن لکه های سیاه پوست صورت یا قسمت های دیگر بدن.
مقدار مصرف: آب تخم خربزه را با موز پوست گرفته مخلوط نموده، بر صورت یا بر لکه های پوستی بمالند و هر روز تا بهبودی کامل ادامه دهند.

ربزه چون ملین و مدر است مصرف آن برای اشخاصی که نقرس، رماتیسم و بواسیر دارند مخصوصا برای کسانی که از یبوست رنج می برند تجویز شده است.

یکی از خصایص مهم خربزه داشتن آب به مقدار زیاد می باشد. یعنی بیش از 90% آن آب است و این آب به خاطر توام بودن با مواد قندی فورا جذب شده و انرژی تولید می کند و هم چنین وجود مقدار قابل توجهی پتاسیم، حالت شست و شوی خون را دارد و باعث دفع مواد زائد موجود در خون و فعالیت کلیه ها می شود. بدین لحاظ خربزه نه تنها به بدن نیرو می بخشد بلکه به خاطر مدر بودن، سموم را دفع و بدن را تر و تازه می سازد.

خوردن خربزه در بیماری های سنگ کلیه و مثانه مفید می باشد. در این موقع نمک و فلفل باید کمتر خورده شود.

خربزه چون دارای قند است، عمل مفیدی را در اشخاصی که مبتلا به کم خونی های مختلف می باشند انجام می دهد.

تذکر: افرادی که مبتلا به بیماری قند یا ورم امعاء هستند، از خورد خربزه دوری کنند چرا که خربزه دارای مقادیر زیادی قند است و چون فورا جذب خون می شود، باعث بالا رفتن مقدار قند خون می گردد.

  • موارد مصرف زیبایی:

اشخاصی که پوستشان خشک است اگر صورتشان را هر شب با مخلوطی به اندازه مساوی از آب مقطر، شیر تازه و نجوشیده و آب خربزه بشویند، بزودی خشکی صورتشان رفع خواهد شد.

  • طب اسلامی:

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: خربزه را به عنوان میوه بخورید که آن میوه بهشتی است.
و نیز فرمودند: خربزه را با دندان بخورید و آن را قطعه قطعه کنید که آن میوه مبارکی است. دهان را پاک و قلب مقدس و دندان ها را سفید می کند و خدا را خشنود می سازد. بوی آن از عنبر و آب آن از کوثر و گوشت آن از بهشت و لذت آن از جنت و خوردن آن عبادت است.
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 26 شهریور 1391 توسط Maryam


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوند ها
آمار سایت

لینک باکس

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی