تبلیغات
میوه های شفابخش
میوه های شفابخش
En: Bramble

علیق :Ar

نام علمی: Rubus Idaeus L

تیره: گلسرخیان

اشکال دارویی: میوه، برگ، گل.

خواص درمانی: قابض، ضد اسهال، شاداب کننده، ادرار آور، عرق آور، ضد رماتیسم، تحریک کننده ترشح صفرا، خلط آور و نم کننده سینه (برگ) و... .

ترکیبات و ویتامین ها: اسید مالیک و سیتریک، روغن، مواد پکتینی، تانن، ویتامین C و... .

موارد استفاده: رماتیسم، بیماری قند (دیابت)، گلو درد، دردهای مجاری ادرار، ناراحتی های معده (برگ)، فشار خون بالا و اوره و... .
ادامه مطلب...
  • مشخصات ظاهری:

تمشک درختچه ای است پایا که بلندیش به 2 متر می رسد. برگ هایش متناوب، بیضوی، دندانه دار و مرکب از سه تا هفت برگچه و در زیر برگ ها اندکی کرکدار است.
گل هایش دارای پنج گلبرگ سفید و پنج کاسبرگ ریزند و به صورت دیهیم گل آذین می بندند.


  • خواص آب میوه:

شیره تمشک، طعم بسیار مطبوعی دارد و به هر دو صورت خاص یا رقیق شده با آب می تواند مصرف شود. برای مبتلایان به بیماری های رماتیسم، نقرس، ناراحتی های پوستی مختلف و هم چنین بیماران تب دار مفید است. مخلوط آب تمشک و آب میوه ی گالش انگورک نوشابه ای با طعم بسیار مطبوع به وجود می آورد و اگر مخلوز آنها با آب رقیق شود، نوشابه ای مناسب برای بیماران مبتلا به تب های نوبه ای و به طور کلی بیماران تب دار خواهد بود. هم چنیندر رفع التهاب مجاری ادرار موثر واقع می شود.


  • مقدار و طریقه مصرف:

استعمال خارجی:


دم کرده: 40 گرم برگ تمشک را به مدت ده دقیقه در یک لیتر آب جوش دم کنید. هنگام ابتلا به اسهال، ورم امعاء و سوء هاضمه و التهابات مجاری ادرار، روزانه سه تا چهار قاشق از این دم کرده بنوشید.
20 گرم گل آن را به مدت دو دقیقه در یک لیتر آب جوش دم کنید به منظور تعرق و رفع حالت تب و در مورد ابتلا به رماتیسم و دیابت روزانه سه تا چهار فنجان بنوشید.

شربت: یک لیتر اب تمشک را با 900 گرم شکر روی آتش ملایم بجوشانید تا مایع غلیظی به دست آید. محلول را صاف کنید و بگذارید سرد شود. برای درمان گلو درد و به عنوان ادرار آور، روزانه چهار تا قاشق غذاخوری از این شربت بنوشید.

استعمال خارجی:

غرغره و شست و شوی دهان: دم کرده برگ تمشک را با هم حجم خود آب، رقیق کنید. برای ورم لوزه و لثه مفید است.
مصرف دارویی: جهت تسکین درد دندان.
نام دارو: برگ و میوه ی تمشک.
مقدرا و طریقه مصرف: افشرده برگ و میوه را روی دندان بگذارید درد دندان ساکت می شود.
تمشک خون را قلیایی می کند و برای اوره و فشار خون مفید است.


  • موارد مصرف زیبایی:

پوست صورت، ماسک شاداب کننده تمشک را بسیار می پسندد. مشتی تمشک کاملا رسیده را له کنید و میوه له شده را حدود ربع ساعت روی پوست بگذارید پس از این مدت با پنبه ای آغشته به آب معدنی پوست صورت را تمیز کنید.


نوشته شده در تاریخ جمعه 17 شهریور 1391 توسط Maryam


درباره وبلاگ
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نویسندگان
موضوعات
پیوند ها
آمار سایت

لینک باکس

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی